ԵԽԽՎ-ում Ազգային ժողովի պատվիրակությունը մասնակցում է Ստրասբուրգում ընթացող վեհաժողովի տարեկան նստաշրջանի երկրորդ մասի աշխատանքներին: Ապրիլի 16-ին կայացած նիստում Եվրոպայի խորհրդին Կոսովոյի անդամակցության հարցի քննարկման ժամանակ ելույթ է ունեցել ԵԽԽՎ-ում ԱԺ պատվիրակության անդամ Արմեն Գեւորգյանը:
Եվրոպան ավանդաբար փորձել է անտեսել զուգահեռները Կոսովոյի եւ իրենց ինքնորոշման իրավունքն իրացնել ձգտող այլ չճանաչված սուբյեկտների, օրինակ՝ Լեռնային Ղարաբաղի միջեւ: Ինքնորոշման եւ դրա կիրառման նկատմամբ նման կանխակալ մոտեցումները դարձել են մայրցամաքում անկայունության հիմնական աղբյուրներից մեկը: Միջազգային կարգի ու արդարության հիմք լինելու փոխարեն այն դարձել է աշխարհաքաղաքական տեղաշարժերի բութ գործիք:
Ե՛վ Կոսովոն, ե՛ւ Լեռնային Ղարաբաղը 1990-ականների սկզբին հավասարապես լեգիտիմ գոյության իրավունք ունեին. նախկինում նրանք ինքնավար միավորներ էին սոցիալիստական հանրապետությունների կազմում:
Ներկայիս իրավիճակի ամբողջ անհեթեթությունը նրանում է, որ ամբողջատիրական Խորհրդային Միության մաս լինելով՝ Լեռնային Ղարաբաղն ուներ ինքնավար կարգավիճակ եւ ինքնակառավարում, մինչդեռ ժողովրդավարության դարաշրջանում եւ առավել լայն եվրոպական շրջանակում այն մնաց չճանաչված, իսկ նրա բնիկ ժողովուրդն էթնիկ զտման ենթարկվեց սեփական հայրենի հողերից:
Մինչդեռ կանխակալ մոտեցումներն ու երկակի ստանդարտները միջազգային հարաբերություններում խորացնում են քաոսն ու անորոշությունը, խթանում ավտորիտար միտումները եւ նվազեցնում ժողովրդավարական չափանիշները:
Մենք՝ հայերս, կարիք կունենանք շատ բաներ վերսկսելու եւ նորովի մեկնարկելու: Առաջին հերթին մենք պետք է եվրոպական նոր եւ ապագա քաղաքական էլիտաներին պատմենք Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության արմատների մասին եւ զուգահեռներ տանենք Կոսովոյի դեպքի հետ:
Կոսովոյի անդամակցությունը Եվրոպայի խորհրդին կարող է Լեռնային Ղարաբաղի հայերին սեփական պատմական հայրենիքում ապագա ունենալու հույս ներշնչել:
Եթե Եվրոպան այսօր ուժեղ կամք դրսեւորի Կոսովոյի անկախության պաշտպանության նոր շրջանակ ընդունելու հարցում, ապա, կարծում եմ, նույն Եվրոպան պետք է հնարավորություններ գտնի՝ նպաստելու Լեռնային Ղարաբաղի պատմական հայրենիք հայերի միասնական վերադարձին: Եվրոպայի խորհուրդը պետք է միանա Եվրոպական խորհրդարանի ջանքերին, որպեսզի օգնի նրանց միջազգային անվտանգության ամուր երաշխիքների ներքո իրենց քաղաքական ապագան հստակեցնելու եւ ժողովրդավարական ինքնակառավարում իրականացնելու հարցում: Հուսով եմ, որ Եվրոպայի խորհուրդը, ամրապնդելով Կոսովոյի անկախությունը, կարող է նաեւ վերահաստատել իր հանձնառությունը հիմնարար քաղաքական իրավունքների պաշտպանության ու պահպանման անկանխակալ մոտեցման հարցում:
ԼՂ հայերի վերադարձի իրավունքը ոչ միայն արդարադատության եւ մարդու իրավունքների հարց է, այլեւ էական է տարածաշրջանում խաղաղության, կայունության եւ հաշտեցման խթանման համար: Լեռնային Ղարաբաղում հայ ժողովրդի պատմական, մշակութային եւ կրոնական ժառանգությունը չի կարելի կորցնել, եւ այդ հարցը չպետք է անուշադրության մատնվի»,- ասել է Արմեն Գեւորգյանը:

Делегация НС РА в ПАСЕ принимает участие в работе второй части ежегодной сессии структуры в Страсбурге. 16 апреля член делегации НС в ПАСЕ А.Геворкян выступил в ходе обсуждения вопроса о членстве Косово в СЕ:
Европа традиционно пыталась игнорировать параллели между Косово и другими непризнанными образованиями, стремящимися реализовать свое право на самоопределение, такими как Нагорный Карабах. Подобные предвзятые подходы к самоопределению и его применению стали одним из главных источников нестабильности на континенте. Вместо того, чтобы быть основой международного порядка и справедливости, он стал тупым инструментом геополитических сдвигов.
И Косово, и Нагорный Карабах имели одинаково легитимное право на существование в начале 1990-х годов – раньше они были автономными единицами в составе социалистических республик.
Весь абсурд нынешней ситуации в том, что, будучи частью тоталитарного Советского Союза, Нагорный Карабах имел автономный статус и самоуправление, тогда как в эпоху демократии и в более широких европейских рамках он оставался непризнанным, а его коренной народ подвергся этнической чистке с родной земли.
Между тем, предвзятые подходы и двойные стандарты усугубляют хаос и неопределенность в международных отношениях, содействуют развитию авторитарных тенденций и снижают демократические критерии.
Нам, армянам, придется многое перезапустить и начать заново. Прежде всего, мы должны представить новым и будущим европейским политическим элитам  корни Нагорно-Карабахского конфликта и провести параллели с Косово.
Членство Косово в СЕ может вдохновить армян Нагорного Карабаха надеяться на будущее на своей исторической родине.
Если Европа сегодня проявит твердую волю в принятии новых рамок защиты независимости Косово, то, полагаю, та же Европа должна найти возможности внести свой вклад в компактное возвращение армян на историческую родину – Нагорный Карабах. СЕ должен присоединиться к усилиям Европарламента, чтобы помочь им определить свое политическое будущее и реализовать демократическое самоуправление при надежных гарантиях международной безопасности. Надеюсь, что СЕ, укрепляя независимость Косово, сможет также подтвердить свою приверженность беспристрастному подходу к защите и сохранению основополагающих политических прав.
Право на возвращение армян НК – не только вопрос правосудия и прав человека, но также существенно для содействия миру, стабильности и примирению в регионе. Историко-культурное и религиозное наследие армянского народа Нагорного Карабаха не может быть утрачено, и этот вопрос не должен быть проигнорирован".